Ciekawostki mundialowe

mundial

Witajcie! Mistrzostwa Świata w Rosji przeszły do historii, a więc grupa Reporterów Sportowych przygotowała ostatnią dawkę ciekawostek o historii mundiali!

Najpierw zaś zrelacjonujemy Wam niedzielny finał:

Zwycięzcą MŚ 2018 zostaje Francja, która pokonała waleczną Chorwację 4:2. Pierwszy gol wpadł już w 18 minucie po samobójczej bramce Mandžukića. Kolejną, wyrównująca trafił Perišić, ale przewaga nie utrzymała się za długo, ponieważ 10 minut później przewagę znów odzyskała Francja po rzucie karnym. Po zagraniu przez Chorwata ręką, gola strzelił Griezmann. Kolejna bramka wpadła w 59 minucie: na 3:1 dla Francji strzelił Pogba, a później w 65 minucie najmłodszy strzelec Francji w MŚ - Mbappe. Chorwaci nie poddawali się i zdołali zdobyć ostatnią bramkę w 69 minucie na 4:2 i tym wynikiem zakończył się bardzo emocjonujący mecz!

A oto ostatnia garść ciekawostek o MŚ w piłce nożnej! Zapraszamy do czytania :)

• Najwięcej spotkań na mundialu rozegrała reprezentacja Niemiec, a było ich 106. Tuż za Niemcami uplasowała się reprezentacja Brazylii 104 mecze oraz zespół Włoch mając na koncie ich 83. Polacy w tym zestawieniu znajdują się na 15 miejscu.
  • Tegoroczne Mistrzostwa Świata są rekordowe pod względem strzelonych bramek z rzutów karnych oraz samobójczych goli. Jeszcze nigdy sędziowie nie podyktowali aż tylu rzutów karnych. Jest to zasługa wprowadzenia systemu VAR.
  • Najmłodszym sędzią na mundialu był 27 latek pochodzenia urugwajskiego Francisco Matteucci, który sędziował w meczach na mundialu w 1930 roku.
  • Najszybszą bramkę w historii MŚ zdobył reprezentant Turcji Hakan Sukur. W meczu Turcja - Korea Południowa, rozegranym w 2002 roku, Sukur strzelił gola już w 11 sekundzie meczu.
  • Na kolejne mistrzostwa czekaliśmy z powodu licznych działań wojennych, aż do 1950 roku. Turniej zorganizowała wówczas Brazylia. Niewiele brakowało jej wtedy do zagrania w finale, ale ostatecznie przegrała 2:1 z Urugwajem.
  • W 1966r. gwiazdą turnieju był Eusebio. Strzelił dziewięć bramek oraz obronił Portugalię przed porażką z Koreą Północną. Koreańczycy byli fenomenem Mistrzostw. W ćwierćfinałowym meczu w ciągu dwudziestu pięciu minut strzelili Portugalczykom aż trzy bramki. Eusebio strzelił cztery gole, co wydawało się praktycznie niemożliwe. Mecz zakończył się wynikiem 5:3 dla Portugalii.
  • Irlandczyk Norman Whiteside został najmłodszym piłkarzem na MŚ w historii. Whiteside zadebiutował na MŚ w Hiszpanii w 1982 roku w meczu przeciwko Jugosławii. Miał wtedy niespełna 17 lat.
  • Wielką niespodzianką eliminacji do MŚ 2018 było odpadnięcie byłych Mistrzów Świata Włochów. Włosi zostali pokonani w eliminacjach przez Szwedów, którym udało się dotrzeć na mundialu do ćwierćfinału.
  • Trener Francuzów Didier Deschamps został trzecią osobom w historii, która wygrała MŚ najpierw jako zawodnik, a potem jako szkoleniowiec. Deschamps był kapitanem reprezentacji Francji w 1998 roku, kiedy jego drużyna sięgnęła po Mistrzostwo Świata oraz selekcjonerem w 2018, kiedy Francja została MŚ 2018!
  • Bramkarz Egiptu Essam El-Hadary został najstarszym zawodnikiem w historii MŚ, mając ukończone 45 lat. Do dziś rekordzistą pod względem wieku był Faryd Mondragón. Bramkarz Kolumbii wystąpił na poprzednim mundialu w wieku 43 lat. Najstarszym zawodnikiem z pola i zarazem najstarszym strzelcem gola pozostaje Roger Milla z Kamerunu, który zagrał na mundialu w Stanach Zjednoczonych w 1994 roku, mając 42 lata.